Atrakcje w okolicy
BAZYLIKA MARIACKA
W środku można podziwiać 13 ołtarzy (na czele z Ołtarzem Koronacji Najświętszej Marii Panny), zegar astronomiczny z ruchomymi figurkami z 1470r., grupę Ukrzyżowania w belce tęczowej, kopię Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga, około 500 płyt grobowych i wiele innych.
Kościół pełnił funkcję katolickiego oraz ewangelickiego (w latach 1572–1945).
FONTANNA NEPTUNA
DWÓR ARTUSA
W XVII wieku działała tutaj pierwsza w Polsce giełda.
W odbudowanym po wojnie Dworze mieści się oddział Muzeum Historycznego, a do najważniejszych elementów wyposażenia należą: ławy z rzeźbionymi boazeriami o tematyce mitologicznej i historycznej, zdobione meble, obrazy m.in.: Orfeusz wśród zwierząt Hansa Vredemana de Vries oraz Sąd Ostateczny Antona Möllera, modele okrętów, zbroje, rzeźby np. świętego Jerzego zabijającego smoka oraz piękny jedenastometrowy piec kaflowy z 520 kaflami przedstawiającymi portrety najwybitniejszych władców europejskich.
RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA
Wielokrotnie rozbudowywany, w 1561 roku otrzymał hełm wieży z umieszczonym na iglicy pozłacanym posągiem króla Zygmunta II Augusta. Reprezentacyjna Sień znajdująca się na pierwszym piętrze prowadzi do Sali Czerwonej, zwanej również Letnią Izbą Rady oraz Sali Białej, zwanej Wielką Izbą Wety. W Sali Czerwonej można podziwiać bogaty wystrój z platfonem Izaaka van der Blocka z Apoteozą Gdańska, natomiast w Sali Białej przed portretami królów gdańszczanie przysięgali wierność królowi i Radzie. Po prawej stronie od schodków warto zwrócić uwagę na miary wzorcowe, niegdyś służące do kontroli przymiarów używanych w handlu. Zaznaczono tu również gdańskie miary: stopa, łokieć i sążeń.
Po wojnie i wielu pracach konserwatorskich Ratusz przekazano na siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
ŻURAW GDAŃSKI
z wystawą dotycząca obiektów portowych oraz pracy ludzi związanych z portem.
DŁUGIE POBRZEŻE
FORUM GDAŃSK
Teksty opracowano na podstawie: A. Januszajtis Gdańsk przewodnik, 2008r.