Atrakcje w okolicy

BAZYLIKA MARIACKA

Bazylika Mariacka, która widoczna jest z części naszych pokoi i apartamentów to największa ceglana świątynia świata, budowana przez 159 lat, począwszy od 1343r. Do wnętrza prowadzi 7 bram, a wejście główne ulokowane jest pod wysoką, 78 metrową wieżą, która stanowi wspaniały punkt widokowy.
W środku można podziwiać 13 ołtarzy (na czele z Ołtarzem Koronacji Najświętszej Marii Panny), zegar astronomiczny z ruchomymi figurkami z 1470r., grupę Ukrzyżowania w belce tęczowej, kopię Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga, około 500 płyt grobowych i wiele innych.
Kościół pełnił funkcję katolickiego oraz ewangelickiego (w latach 1572–1945).

FONTANNA NEPTUNA

W 1549 przed Dworem Artusa istniała bliżej nieznana studnia, być może już z metalowymi dekoracjami. Znajdowała się ona nieco bliżej Motławy. Gdańscy rajcy postanowili wznieść bardziej reprezentacyjny obiekt. Nowa fontanna stanęła w nowym miejscu, aby oglądana od frontu wkomponowała się w środek fasady Dworu Artusa, od strony Bramy Zielonej była widoczna na tle ściany Ratusza Głównego Miasta i wylotu ul. Długiej, od strony ul. Długiej zamykała perspektywę Drogi Królewskiej. Neptun - bóg morza - miał być zwrócony przodem ku kamienicom, które były siedzibą królów polskich w czasie ich pobytu w Gdańsku oraz miał mieć pochyloną przed nimi głowę. Fontanna miała być podłączona do podziemnych rur, którymi woda byłaby pompowana z Potoku Siedleckiego przez działający przy Targu Siennym Kunszt Wodny.

DWÓR ARTUSA

Dwór Artusa, który swoją nazwę zaczerpnął od legend o królu Arturze, był siedzibą bractw mieszczańskich. Pierwszy dwór w tym miejscu powstał już w 1350 roku, wielokrotnie przebudowywany, zyskał renesansową fasadę po przebudowach w latach 1552 i 1617 (tył dworu pozostał gotycki). Bractwa Ławników spotykały się tutaj, urządzały uczty, koncerty, imprezy towarzyskie.
W XVII wieku działała tutaj pierwsza w Polsce giełda.
W odbudowanym po wojnie Dworze mieści się oddział Muzeum Historycznego, a do najważniejszych elementów wyposażenia należą: ławy z rzeźbionymi boazeriami o tematyce mitologicznej i historycznej, zdobione meble, obrazy m.in.: Orfeusz wśród zwierząt Hansa Vredemana de Vries oraz Sąd Ostateczny Antona Möllera, modele okrętów, zbroje, rzeźby np. świętego Jerzego zabijającego smoka oraz piękny jedenastometrowy piec kaflowy z 520 kaflami przedstawiającymi portrety najwybitniejszych władców europejskich.

RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA

Ratusz Głównego (Prawego) Miasta to gotycko-renesansowa budowla, górująca nad Traktem Królewskim.
Wielokrotnie rozbudowywany, w 1561 roku otrzymał hełm wieży z umieszczonym na iglicy pozłacanym posągiem króla Zygmunta II Augusta. Reprezentacyjna Sień znajdująca się na pierwszym piętrze prowadzi do Sali Czerwonej, zwanej również Letnią Izbą Rady oraz Sali Białej, zwanej Wielką Izbą Wety. W Sali Czerwonej można podziwiać bogaty wystrój z platfonem Izaaka van der Blocka z Apoteozą Gdańska, natomiast w Sali Białej przed portretami królów gdańszczanie przysięgali wierność królowi i Radzie. Po prawej stronie od schodków warto zwrócić uwagę na miary wzorcowe, niegdyś służące do kontroli przymiarów używanych w handlu. Zaznaczono tu również gdańskie miary: stopa, łokieć i sążeń.
Po wojnie i wielu pracach konserwatorskich Ratusz przekazano na siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

ŻURAW GDAŃSKI

Żuraw zwany dolną bramą wodną już w 1376 roku został wyposażony w urządzenie dźwigowe – żurawia. Potężna budowla przetrwała pięć wieków, służyła do załadunku towarów i balastu na statki. Wewnątrz bramy można zauważyć dwa dźwigi umieszczone jeden nad drugim (w postaci dwóch par bębnów). Ciężar ludzi, zwykle więźniów, którzy wspinali się po szczebelkach wewnętrznych ścian bębna pozwalał na podnoszenie ciężaru 4 ton na wysokość 11 metrów, lub do 2 ton na wysokość 7 metrów. Odbudowany po wojennych zniszczeniach, dziś jest jednym z symboli Gdańska. Mieści się tu oddział Narodowego Muzeum Morskiego
z wystawą dotycząca obiektów portowych oraz pracy ludzi związanych z portem.

DŁUGIE POBRZEŻE

Długie Pobrzeże na brzegu głównej drogi wodnej - Motławy stanowi deptak wzdłuż 7 bram wodnych: Krowiej, Zielonej, Chlebnickiej, Mariackiej, Św. Ducha, Żurawia, Świętojańskiej, Straganiarskiej. Niegdyś budowano wzdłuż pobrzeża krótkie, drewniane nabrzeża portowe, które później połączono w jedno. Dziś znajdują się tu liczne restauracje i sklepy z pamiątkami i bursztynem. Po drugiej stronie Motławy znajduje się Wyspa Spichrzów, która przeszła niedawno rewitalizację. Dziś znajdują się na niej liczne hotele oraz restauracje.

FORUM GDAŃSK

Nowe centrum handlowe oddalone ok. 10 min pieszo od hotelu. Obiekt powstał na terenie Targu Siennego i Targu Rakowego, czyli historycznych miejsc Gdańska. Około 1/3 powierzchni centrum to tereny zielone. Na ponad dwóch hektarach zostało posadzone 33 tysiące roślin (80 gatunków), rosną też dwa zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion. Założeniem projektantów było, żeby forma architektoniczna Forum Gdańsk zwracała uwagę nowoczesnym designem z zabytkowymi elementami. Wzdłuż głównej alei centrum płynie Kanał Raduni. W Forum znajduje się ponad 220 sklepów, kino Helios, liczne kawiarnie i punktu gastronomiczne.

Teksty opracowano na podstawie: A. Januszajtis Gdańsk przewodnik, 2008r.